8ος Διαγωνισμός Πειραμάτων Φυσικής για μαθητές Γ΄ Γυμνασίου με θέμα: «Ηλεκτρικό ρεύμα και ηλεκτρικά κυκλώματα».

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από την Ελληνογαλλική Σχολή Ευγένιος Ντελακρουά (LYCEE FRANCO-HELLENIQUE EUGENE DELACROIX) σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας.

Κάθε σχολείο μπορεί να αντιπροσωπεύεται από ομάδα 3-5 μαθητών, που έχουν έντονο ενδιαφέρον ή/και σημαντικές ικανότητες στη φυσική της γ’ γυμνασίου. Καλό θα ήταν να έχουν και ανάλογη εργαστηριακή εμπειρία, χωρίς να είναι όμως απαραίτητο.

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν μαθητές από δεκατέσσερα (14) σχολεία της Αττικής, το μέγιστο.

Οι αιτήσεις συμμετοχής των ενδιαφερόμενων σχολείων θα γίνονται μέσω σχετικής εφαρμογής στην ιστοσελίδα της Ελληνογαλλικής Σχολής “ΕΥΓΕΝΙΟΣ ΝΤΕΛΑΚΡΟΥΑ” (https://lfh.edu.gr) από τον σύνδεσμο «ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ» “8ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΦΥΣΙΚΗΣ” μέχρι την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023 στις 15.00.

Το έγγραφο της προκήρυξης του διαγωνισμού.