Σχολικά προγράμματα Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA): Πρόσκληση σε διαδικτυακή ενημέρωση από το Ελληνικό Γραφείο ESERO

Το Ελληνικό Γραφείο ESERO προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν στην πρώτη διαδικτυακή ενημέρωση για το σχολικό έτος 2023-2024, η οποία αφορά τα Σχολικά Προγράμματα που διοργανώνει και φέτος ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος (ESA), σε συνεργασία με το
Ευρωπαϊκό Γραφείο Πόρων Εκπαίδευσης για το Διάστημα στην Ελλάδα (European Space Education Resource Office – ESERO Greece), με θέμα το Διάστημα και τις Επιστήμες STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).
Τόσο οι μαθητές και οι μαθήτριες όσο και οι εκπαιδευτικοί θα γνωρίσουν πτυχές του Διαστήματος και θα αποκτήσουν συναρπαστικές γνώσεις, από την εκπαίδευση αστροναυτών και την ανάλυση δορυφορικών δεδομένων μέχρι την κατασκευή ενός «μικροδορυφόρου».

Πςρισσότερες πληροφορίες στο έγγραφο της πρόσκλησης.

Δείτε την αφίσα της εκδήλωσης, μέσω της οποίας μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή με QR code.