Το σχολικό πρόγραμμα Moon Camp – ESA. Πρόγραμμα επιμορφώσεων για εκπαιδευτικούς

Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος (ESA) και το Ευρωπαϊκό Γραφείο Πόρων Εκπαίδευσης για το Διάστημα στην Ελλάδα (European Space Education Resource Office – ESERO Greece), διοργανώνουν το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Moon Camp.
Στο πλαίσιο του προγράμματος Moon Camp μαθητές και μαθήτριες Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων καλούνται να γίνουν εξερευνητές της Σελήνης για να επιλύσουν κάποια από τα προβλήματα και τις προκλήσεις που οι μελλοντικοί αστροναύτες μπορεί να αντιμετωπίσουν. Τέτοιες προκλήσεις περιλαμβάνουν την προστασία από την ακτινοβολία και τους μετεωρίτες, την παραγωγή ενέργειας, την εξαγωγή και ανακύκλωση νερού, την παραγωγή τροφής και πολλά άλλα. Στόχος κάθε συμμετέχουσας ομάδας μαθητών/τριών είναι να σχεδιάσουν μία τριδιάστατη βάση στη Σελήνη ικανή να φιλοξενεί τουλάχιστον δύο αστροναύτες και να τους διατηρεί ασφαλείς.

Οι ομάδες θα αναπτύξουν έναν αριθμό από διαθεματικά επιστημονικά πειράματα για να διερευνήσουν το ακραίο διαστημικό περιβάλλον και να αντιληφθούν πώς οι αστροναύτες θα μπορούσαν να ζήσουν πάνω στη Σελήνη. Στη συνέχεια, θα σχεδιάσουν την τριδιάστατη βάση τους χρησιμοποιώντας το ελεύθερο λογισμικό Tinkercad και θα γράψουν μια αναφορά εξηγώντας την εργασία τους. Το σχέδιό τους πρέπει να είναι προσαρμοσμένο στο περιβάλλον της Σελήνης και να αξιοποιεί τους διαθέσιμους τοπικούς πόρους.
Αναμένοντας την επίσημη έγκριση του προγράμματος από το ΙΕΠ και το ΥΠΑΙΘ, και έχοντας ως δεδομένο ότι οι σχετικές ημερομηνίες δήλωσης συμμετοχής του Ευρωπαϊκού προγράμματος ήδη τρέχουν (ξεκίνησαν στις 14 Σεπτεμβρίου 2022 και θα διαρκέσουν μέχρι 18 Απριλίου 2023) και είναι δεσμευτικές εκ μέρους του ESA, το ESERO Greece θα πραγματοποιήσει, διαδικτυακά, δύο ενημερωτικές-επιμορφωτικές συναντήσεις για τις/τους εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν με ομάδες παιδιών (μέχρι όσες ομάδες επιθυμεί ο/η εκπαιδευτικός και μέχρι 6 παιδιά ανά ομάδα) του σχολείου τους.

Οι συναντήσεις προγραμματίζεται να πραγματοποιηθούν, το Α΄μέρος τη Δευτέρα 10 Οκτωβρίου και το Β΄μέρος τη Δευτέρα 17 Οκτωβρίου, στις 17:00-19:00. Σε αυτές, αφού περιγραφούν σύντομα διαδικαστικά ζητήματα συμμετοχής στο πρόγραμμα, θα παρουσιαστεί το ελεύθερο λογισμικό Tinkercad του οποίου η αξιοποίηση είναι υποχρεωτική. Επισημαίνεται ότι, σε περίπτωση που αδυνατεί κάποιος/α να παραστεί στις επιμορφώσεις, τα σχετικά βίντεο θα υπάρχουν διαθέσιμα στον ιστότοπο του προγράμματος.
Οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στη φόρμα που είναι διαθέσιμη στη διεύθυνση: https://tinyurl.com/mooncamp-gr.

Ο σύνδεσμος της τηλεδιάσκεψης είναι ο εξής: https://authgr.zoom.us/j/6460714432?pwd=RFlicmFITEUxOVNaQkxJWGNESG1xQT09
Πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στον ιστότοπο: https://esero.gr/mooncamp/
Μπορείτε, επίσης, να επικοινωνήσετε στο e-mail: moon-camp@esero.gr

Το σχετικό έγγραφο.