18th International Particle Physics Masterclasses 2022 -Προχωρημένα μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων για μαθητές Λυκείου, 24/2 – 9/4 2022

Η Διεθνής Ομάδα Εκλαΐκευσης Φυσικής Σωματιδίων (International Particle Physics Outreach Group, IPPOG) διοργανώνει τα Masterclasses 2022, από 24 Φεβρουαρίου έως 9 Απριλίου 2022, όπου κάθε ημέρα θα συμμετέχουν έως και πέντε Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Ιδρύματα.
H Ελληνική Ομάδα Εκλαΐκευσης, σε συνεργασία με την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ), συντονίζει το Ελληνικό τμήμα αυτής της δράσης. Συμμετέχουν τα Πανεπιστήμια Αθηνών και Κρήτης, το
Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, το Ερευνητικό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Δημόκριτος» και τα ΕΚΦΕ Κέντρου της Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης και των Χανίων.
Οι μαθητές που θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση πρέπει να είναι στην Β’ ή Γ’ Λυκείου,
Θετικής ή Τεχνολογικής Κατεύθυνσης και να έχουν βασικές γνώσεις χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό έγγραφο.